Ortadoğu ve Afrika'ya İhracat

Ucuz Uzakdoğu mallarına karşı direnen iç giyim üreticileri Ortadoğu ve Afrika'ya yönelince ,satışlar arttı.

Ortadoğu ve Afrika'ya İhracat

 

Ucuz Uzakdoğu malları yüzünden Avrupalı alım gruplarının bir bölümünü kaybeden iç giyim firmaları, pazardaki açığı yeni bir modelle kapatmaya başladı. Fas, Gana, Cezayir, İran gibi ülkelere gidip en iyi otelin balo salonunu kiraladıklarını ve bu mekanı fuar alanı haline getirdiklerini belirten Tüm İç giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Osman Alyüz, "O ülkeye 10 gün önce bir ekip gönderiyoruz. O ekip iç giyim alıcılarını kapı kapı dolaşıp etkinliği tanıtıyor. Bunu yapan başka bir sektör yok" diye konuştu.

8 AYDA ARTTI 
Afrika'da düşük maliyetler nedeniyle pijama ve basic tişört satışlarının yoğun olduğunu vurgulayan Alyüz, geçen yıl 900 milyon dolar olan pijama grubundaki ihracat rakamının bu hamleyle 1.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. 8 ayda sadece 2 ülkede elde ettikleri 300 bin dolarlık satışın ciddi bir kazanç olduğunu kaydeden Alyüz, "Bu modeli yeni pazarlarda da kullanacağız" dedi.

DİĞER SEKTÖRLERE ÖRNEK OLDU
AVRUPA'ya ürün vermeye çalışmak yerine Türki Cumhuriyetleri, Arap ve Afrika ülkelerine yoğunlaşmak gerektiği yönünde firmalara telkinde bulunduklarını dile getiren Osman Alyüz, "Çevre ülkelerde yaşanan çalkantılar, Türkiye'deki terör olayları ve darbe girişimi derken sektör yeniden darboğaza girdi. Bu dönemde nakit akışı sağlayacak modellere odaklandık ve sonucu da bizi memnun etti" diye konuştu. Alyüz, bu modelin diğer sektörler tarafından da deneneceğini vurguladı.

Ekonomi Ajansı-Takvim 

iç giyim pıjama tişört ihracat Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro