Gıda Devine Banka Dopingi

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, gıda devi Agrokor Grubu’na finansal desteğini sürdürmeye devam edeceğini açıkladı.

Gıda Devine Banka Dopingi

 

Yapılan açıklamada Grup yönetimi ile yakın iletişimde oldukları, firmaya sağladıkları kredi hatlarını geri çekmeyi düşünmediklerini ve firmaya tüm sorunlarına rağmen finansal desteklerini sürdürecekleri ifadeleri yer aldı. Ancak grubun ihtiyaç duyduğu likidite miktarına ilişkin bir bilgi verilmedi.

Ancak Jutarnji list gazetesinde çıkan bir haberde bu yılın Haziran ayına kadar duyulan likiditeye ilişkin bir planın yapıldığı ve ana kreditörlerle bu planın paylaşıldığı ve finans uzmanlarının tahminlerine göre Grubun yaklaşık 2,7 milyar Hırvat Kunası (yaklaşık 360 milyon Avro) likidite ihtiyacı olduğu yer aldı.

Diğer taraftan yine Jutarnji list gazetesinde yer alan haberde Hükümetin söz konusu Agrokor krizine ilişkin bir yasa taslağı hazırlığı içerisinde olduğu ve ana kreditörlerin de soruna çözüm üretemedikleri durumda devreye sokulacağı haberi yer aldı. Hükümetin söz konusu müdahalesine gerekçe olarak İtalya’da Prodi Hükümeti döneminde İtalyan Parmalat Grubunu kurtarmak için çıkartılan yasa- "Decree for Parmalat" örnek gösterildi.

Kaynak: Hina Haber Ajansı, Jutarnji list

Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro