Perakendeye ‘Amazon’ Yatırımı

Amazon İndia, gelecek 5 yıl içerisinde perakende gıda sektöründe 515 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Perakendeye ‘Amazon’ Yatırımı

 

Gıda İşleme Bakanı Harsimrat Kaur Badal, Amazon şirketinin bu konuda yatırım planının olduğunu doğruladı. Metro Cash & Carry isimli şirketin de yatırım ilgisinin olduğunu açıkladı.

Ocak ayında Amazon, Department of Industrial Policy and Promotion (DIPP)’na başvurusunu iletmiştir. Online sektöründe faaliyet gösteren Grofers ve Big Basket de gıda ürünlerinin perakende ticareti ile ilgili olarak DYY-Doğrudan Yabancı Yatırım tekliflerini sunmuşlardır. Amazon e-ticaretin en büyük oyuncularından biri olup, Grofers ve Big Basket de online market işinin önemli firmaları arasında yer alıyor.

Geçen yılın haziran ayında devlet çok markalı perakende gıda sektörü e-ticaretinde yüzde 100 doğrudan yatırıma izin vermişti. Ancak gıda ürünlerinin ülkede üretilmesi, işlenmesi ve imal edilmesi zorunluluğu sürüyor. Ayrıca uluslararası perakende oyuncuları sadece gıda ürünleri ile ilgili mağazaların çok fazla uygun bir seçenek olmaması nedeniyle şimdiye kadar çok ilgi göstermemişti. Walmart ve Fransız perakende firması Auchan Group gibi çok uluslu şirketler eğer devletin perakende doğrudan yabancı yatırımda “gıda ilavesi”ne izin vermesi durumunda ilgi duyabileceklerini iletmişlerdi.

Gıda İşleme Bakanı çok markalı perakende ticaretinde doğrudan yatırım kurallarının kolaylaştırılmasını ve raf ürünlerinin yüzde 25’ine kadar bir kısmının gıda ürünü dışındaki ürünlerden de oluşmasına izin verilmesini isterken, DIPP gibi diğer Bakanlıklar, konuyu inceliyor.

Ekonomi Ajansı / HİNDİSTAN

Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro