Amazon’a ‘Hodri Meydan’

Orta Doğunun gösterişli alış veriş merkezi yöneticisi Emaar Malls, Amazon firması ile rekabetini artırmak amacıyla, yerel çevrim içi perakende şirketi Souq.com firmasına 800 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı.

Amazon’a  ‘Hodri Meydan’

 

Dubai’de borsa listesindeki firma tarafından yapılan açıklamada, Emaar Malls firmasının şu ana kadar Souq.com hissedarları tarafından kabul edilmediği belirtilmiştir. Ancak Reuters geçen hafta yaptığı açıklamada, Amazon'un, 12 yıl önce Suriye kökenli bir girişimci olan Ronaldo Mouchawar tarafından kurulan Souq.com'u satın almaya prensip olarak karar vermiş olduğunu bildirildi.

Financial Times haberine göre, Amazon'un 650 ila 750 milyon dolar arasındaki teklifine karşılık Emaar Malls firmasının daha yüksek teklifte bulunduğu açıklandı. Ve aynı kaynak firmanın Emaar Malls ile anlaşma imzalaması halinde Amazon ile ilişkilerini kesmesi gerektiğini ifade edildi. 

Emaar Malls'un teklifi ayrıca, Souq.com hissedarları için 500 milyon dolar ön ödemesi ile birlikte garantili yüzde 15'lik iç kazanç oranı içeriyor. Teklif, Dubai hükümetinin dünyadaki en uzun binasının geliştiricisi olan Emaar Properties'in başkanlığını yapan Dubai milyarderi Mohamed Alabbar tarafından yapılan ilk yatırım hareketi olmamakla birlikte, geçtiğimiz yıl Alabbar, Orta Doğu'daki kendi e-ticaret firması Noon'u kurmak için Suudi Arabistan'ın Kamu Yatırım Fonu da dahil olmak üzere bölgesel yatırımcılardan 1 milyar dolar alarak firmanın değerini ve yatırımları yüksek bir seviyeye getirmişti.

 Reuters 

Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro