Yabancı Yatırımcı Azaldı

​İspanya'ya gelen doğrudan yatırımlarda düşüş kaydedildi.

Yabancı Yatırımcı Azaldı

 

2016 yılında İspanya genelindeki Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) bir önceki yıla göre yüzde 1,2 azaldı;  brüt DDY 23,4 milyar Avro, net DYY 17,5 milyar Avro olarak kaydedildi. 2016'da başlıca yatırımcıların ise ABD, Lüksemburg, Hollanda ve Almanya olduğu belirtildi. En fazla yatırım çeken sektörler ise enerji, emlak ve finansal hizmetler oldu.

Öte yandan OECD tarafından İspanya ekonomisine ilişkin hazırlanan raporda 2017 yılı için ekonomik büyüme oranı yüzde 2,5 olarak öngörüldü. Raporda işsizlik oranının yüzde 26 seviyelerinden yüzde 19'a kadar indirilmiş olması sevindirici olarak karşılanırken halihazırda genç nüfus için işsizliğin önemli bir sorun olmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda ekonomik büyümenin devamlılığının sağlanmasının yanı sıra yaşam boyu eğitim ile işgücü kalitesinin artırılması gerektiği, kamu gelirlerinin artırılması için çevre dostu ürünlerdeki verginin artırılmasının yararlı olacağı hususlarına da yer verilirken anılan raporda İspanya'nın yüzde 100'ü aşan kamu borcu/GSYH oranının tehlike arz etmeye ve AB normlarına aykırılık teşkil etmeye devam ettiği de ifade edildi.

Ekonomi Ajansı / İSPANYA

Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro