Yaşam Tarzı En Zengin Ülke

Tarihi çeşitlilik, kültürel birikim, gelenek ve yaşam tarzı bakımından Türkiye, Dünya’nın en zengin ülkesi oldu. İstanbul'da yükselen gökdelenlerin parlak ışıklarından, antik Mardin kentinde dolanan bal renkli alay yollarına, Karadeniz’in yem yeşil yaylalarından Ege’nin turistik beldelerine kadar Türkiye, sahip olduğu zenginliklerle dudak uçurtuyor.

Yaşam Tarzı En Zengin Ülke

 

Yüzyıllardır Anadolu, sahip olduğu tarihi, kültürel, geleneksel ve toplumsal yaşam tarzı açısından Dünya’nın en önemli coğrafyası olma özelliğini sürdürüyor.  Yabancı turistlerin akın akın gelip Anadolu karış karış gezmelerinin altında yatan sır da bu olsa gerek.

Güneydoğu kenti Mardin, Mezopotamya'daki en eski yerleşim yerlerinden birisi. Asuriler ve Rumanlar da dahil olmak üzere pek çok medeniyetin yüzyıllar boyunca yaşadığı kent, tarihte yolculuk yapmak isteyenleri bekliyor. Narlı sokaklarında antik kiliselerin yan yana bulunduğu şehirde, yaşayan birçok kültürün kalıntısını bulmak mümkün.

Farklı ülkelerden insanlar Mardin'i evlerine taşıyor. Üzerinde heybetli bir antik kalenin inşa edildiği şehrin sokaklarında ziyaretçiler, komşular arasındaki sürekli etkileşime katkıda bulunuyor. Zengin kültürel karışımıyla karşılaşmak ve yaşananlara tanık olmak için ihtiyaç duyulan tek şey,  şehir merkezinden kısa bir yürüyüş mesafesini kat etmektir.

1385 yılında kurulmuş olan bir teolojik kolej olan Zinciriye Medresesi, Mardin'in en iyi korunmuş binalardan biridir. Kubbeli camisi ile kompleks, kentin en iyi panoramik manzaralarını sunuyor. Zamana geri dönmek için, Mardin Müzesi'ni ziyaret ederek Tunç Çağı ve Asur İmparatorluğu’ndan yadigar kalan eserler koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Yerel arkeolojik alanlardan çıkan sayısız eser burada, 19. yüzyıldan kalma yenilenmiş bir travmatik taş villa, ziyaretçilere iki yüz yıl önce nasıl yaşayacakları konusunda fikir veriyor.

Mardin, halkın kavunlarını bir bakkalın soğutulmuş adalarında veya yerel bir çiftçinin at arabasıyla almasını seçebildiği bir şehir. Yeni ve yaşlı, doğu ile batı arasındaki bu harmanlanmış varoluş sadece Mardin'i benzersiz kılan değil, bir bütün olarak Türkiye'yi de eşsiz kılıyor. 

Ekonomi Ajansı / MARDİN

 

Ekonomi Ajansı mardin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro