Küresel Ekonomide Türkiye’nin ‘Ben de Varım’ Projesi

2023 hedeflerine için üretim, istihdam ve ihracatını artırmak zorunda olan Türkiye, küresel arenada söz sahibi olabilmenin yolunu arıyor. Bir yandan düşmanlıklarını gizlemeyen ülkeler ve terör örgütleri, diğer yandan da uluslararası medyanın bilinçli karalama kampanyalarıyla engellenen önü kesilen Türkiye'ye ‘Ben de Varım’ dedirtecek proje, belli oldu.

Küresel Ekonomide Türkiye’nin ‘Ben de Varım’ Projesi

 

Ekonomi Ajansı tarafından hazırlanan Ekonomide Uluslararası Milli Seferberlik ve Sektör Tanıtım Projesi, küresel ekonomide Türkiye için çıkış yolu olarak görüldü. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı uzmanlarına sunulan proje, titiz ve detaylı şekilde incelenerek, fizibilitesi araştırıldı. Merkezi hükümet, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör yatırımları ile marka ve ürünlerin Dünya’ya tanıtımında kurumsal, profesyonel ve sistematik açıdan en mükemmel proje olduğu kararına varan kurum uzmanları, yüzde 100 oranında kamu yararı bulunduğunun altını çizerek, merkezi hükümetin öncelikli yatırım ve faaliyetleri arasında olması gerektiğini bildirdi. 

3 YILDA HAZIRLANDI

Devlet ve kamu otoritesinin ekonomi politikaları, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası ölçekli hedefler, ortaya konulan diplomatik girişimler, Türkiye’nin engellenmesine yönelik ülkelerin ve medyanın sistematik çalışmaları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, ASKON gibi benzeri sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetler, tespit edilen sektörel problemler, firmaların üretim, istihdam, tanıtım, pazarlama ve ihracat noktasında yaşadığı zorluklar ve istatistiki verilerin baz alındığı Ekonomide Uluslararası Milli Seferberlik ve Sektör Tanıtım Projesi, titiz, detaylı araştırma ve fizibilite çalışmaları neticesinde 3 yılda hazırlandı.

YENİ TÜRKİYE’NİN POLİTİKASI

Ekonomide Uluslararası Milli Seferberlik ve Sektör Tanıtım Projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Ekonomi Ajansı İmtiyaz Sahibi Fatih Yalçıner, “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma noktasında herkes gibi bizim de sorumluluğumuz var. Bu nedenle biz de ülkemizin tüm potansiyellerini, markalarını, ürünlerini ve başarılarını Dünya’ya tanıtmayı hedefledik. Lakin bunu yaparken ‘Yeni Türkiye’ye özgü ve farklı tanıtım politikası arzuladık. Yaptığımız araştırma, inceleme, analiz ve ihracatın önündeki engellere ilişkin çalışmalar sonucu, sistematik, kurumsal ve hedefe yönelik tanıtım sistemi geliştirdik. Stratejik, ükıllı, etkili, büyük fayda getirecek yeni tanıtım sistemimizi fizibilite ettik.  Hayata geçmesi halinde, ülkemizin ihracat noktasında tanıtım hiçbir eksiği kalmayacak, milli ekonomimiz kazançlı çıkacaktır.” bilgisini verdi.

ÜRETİM VE İHRACAT İÇİN VELİNİMETTİR

Türk marka ve ürünlerin yanı sıra tüm devlet, yerel yönetim ve STK yatırımlarının Dünya’ya tanıtılmasında farklı bir yöntem sunan projenin, milli ekonomi açısından büyük önem arz ediyor. Uygulama aşamasına gelen çalışmanın Türkiye’ye yönelik ön yargı ve padoksları ortadan kaldıracağını, işadamlarına büyük kolaylık sağlayacağını ve yeni fırsatlar ortaya çıkaracak. Yalçıner, "Projemiz küresel pazarlara açılmak, marka ve ürünlerini Dünya'ya tanıtmak isteyen firmalar için büyük bir velinimettir. Ülkemizin geleceği adına ekonomide çok önemli bir misyon üstleneceği, uluslararası arenada büyük bir PR ve algı operasyonu gerçekleştireceği, kamu, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları hem de özel sektörün tanıtımları için çok büyük faydalar sağlayacağı tartışılmaz bir gerçektir. Yapılması gereken tek şey, hayata geçmesidir. Ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.       

İLK CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNULACAK

Projenin milli bir özelliğe sahip olduğunu ifade eden Yalçıner, “Her yönüyle milli bir ruh ve mücadele içeren proje, artık Türkiye’nindir. Çünkü ticarette Dünya vitrinine milli seferberlik ruhuyla çıkmalıyız. Bu sebeple ilk olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunmak istiyoruz. Gerekli girişimlerimizi yaptık. Görüşme gerçekleştiğinde projenin tüm detaylarını paylaşacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde projenin Başbakanımızın, bakanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, iş adamlarımızın ve halkımızın işbirliğiyle yürütülmesi hayati önem taşımaktadır. Hayata geçmesi halinde Dünya’da Türkiye’yi, Türk markalarını, ürünlerini ve başarılarını görmeyen duymayan kalmayacak, düşmanların beli kırılacak, uğraşları boşa çıkacak, uluslalar arası toplumların ülkemiz aleyhine olan ön yargıları ve gereksiz endişeleri bitecektir. “ ifadelerini kullandı.  

“ BİR TERCİH YAPAR DEVAM EDERİZ’

Geçen yıl ‘Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7. Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı toplumlarının refah düzeylerine tehdit olarak gördükleri nefret politikalarına en fazla muhatap olan ülke Türkiye’dir. 2001 yılından beri sadece Almanya'da camilere ve Müslümanlara 416 saldırı düzenlenmiştir. Gelişmiş ülkeler büyüme konusunda yaşadığı tıkanıklığı aşamıyorlar. Ekonominin doğası talep üzerine kuruludur. Talebi finansal araçlar değil insanlar ortaya çıkarır. Bu vatan bizim, hepimiz kardeşiz, dayanışma içinde bu süreci birlikte atlatacağız. 53 yıl bu ülkeyi kapısında bekleten bir AB var. Söylüyorum: Sen bulunmaz Hint kumaşı değilsin. Dünyada birçok ülkeye bu tür baskılar yaptınız. Bugün çalıştığımızın iki katı çalışırız, üç katı çalışırız, evelallah dünyayı dolaşırken daha fazla dolaşırız ve yine asla boyun eğmeyiz. Bize öyle ideolojik dayatmalarla boyun eğdirmeye çalışanlar kusura bakmasınlar, Türkiye o ülkelerden bir ülke değil. …karşımızdaki fotoğraf, olumlu beklentilere girmemize izin vermiyor. Çok fazla alternatif mevcuttur. Bunlardan birini tercih eder yolumuza devam ederiz.” demişti. 

EKONOMİ AJANSI / İSTANBUL

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

Ekonomi Ajansı proje cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro