Fosfat Liderinin Cirosu Arttı

Fosfat ürünlerinin dünya çapında önde gelen ihracatçısı olan Fas’ın en önemli holdinglerinden OCP Grup’un 2017 yılı ilk yarısında elde ettiği ciro dudak uçurttu. Şirket, yılın ilk ayında cirosunu artırarak satışlarını 23.1 milyar dirhem seviyesine çıkardı.

Fosfat Liderinin Cirosu Arttı

 

Fosfat ve fosfat türev ürünlerin tümünün küresel ithalatının yüzde 30'unu temin eden OCP Grup, dikey olarak fosfat kayaç, fosforik asit ve fosfat bazlı gübrelerin önde gelen üreticilerinden de birisi. Mevcut fosfat kaya kapasitesi yılda 30 milyon ton olup dünyadaki en büyük beş gübre şirketi arasında yer alan grup, fosfat endüstrisinin de küresel bir lider konumunda.

Dünyadaki 150'den fazla müşteriye hizmet verip uluslararası bir alana sahip olan OCP Grup, çeşitlendirilmiş fiziksel varlık portföyü, dört madencilik merkezi, yurtiçi ve yurt dışı dokuz kimyasal üretim tesisi ve Atlas Okyanusu'ndaki Kazablanka, Jorf Lasfar, Safi ve Laayoune limanlarında da beş kıtada müşterilerine hizmet veriyor. Firma, dünya çapındaki gıda ihtiyaçlarını karşılamak için önümüzdeki birkaç yıl içinde yıllık fosfat kaya üretimini 55 milyon tona yükseltme yolunda yeni, daha verimli bir kurumsal yapı başlattı.

Dünyanın en büyük fosfat rezervlerinin bulunduğu Fas’ta bu rezerve özel erişim hakkını elinde bulunduran şirketin fosfat kaya kaynakları, 89 milyar metreküpten fazla.  Bu nedenle, dünya çapında kullanılmak üzere bu değerli maden varlığının uzun süreli kullanılabilirliğini sağlamak için OCP Grup, ekonomik liderliğini ve ahlaki sorumluluğunu dengede tutmaya kararlı görünüyor.

Olumsuz uluslararası ekonomik ortama rağmen, OCP Grubunun satışları yüzde 7 artarak büyümesini devam ettirirken fiyatlarını düşürmek şeklinde uyguladıkları politika çerçevesinde satışlarını 23.1 milyar dirhem seviyesine çıkardı. İlgili şirket tarafından ihracat için kaya ve gübre üretim hacimleri artırılırken tarımsal üretime de önemli destek sağlandı.

Özellikle Hindistan, Latin Amerika ve Afrika'nın ithalat pazarlarındaki tüketim talepleri düşük fiyat politikası yoluyla artırılmaya çalışıldı. Grubun yine bu dönemde Afrika’daki yatırımlarını da artırarak devam ettiği biliniyor.

Ekonomi Ajansı / FAS

 

OCP Grup Fosfat Fas Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro