‘Çizme’de İki Sektör, Sanayinin Başını Çekiyor

Enerji sektörü sebebiyle aylık bazda sınırlı bir büyüme sergileyen İtalya’da imalat sanayi, yıllık bazda yüzde 4,4 oranında bir büyüme kaydetti. Ülkedeki imalat sanayisinde başı ise makine ve otomotiv çekiyor.

‘Çizme’de İki Sektör, Sanayinin Başını Çekiyor

 

2017 yılının ilk altı aylık döneminde imalat sanayisi ortalama yüzde 2,6 oranında artış gösteren ‘Çizme’de makro-sektörel veriler incelendiğinde, dayanıklı tüketim malları (yüzde +6,2) ve sermaye malları (yüzde 5,9) sanayi sektörlerinde üretimin arttığı görülürken, en önemli üretim artışın makina ve teçhizat (yüzde 8)  imalat sanayine ait olduğu görülüyor. Bu duruma, “ Indusrty.4” planı kapsamında sunulan teşviklerin katkı sağladığı belirtiliyor. 

Tekstil ve hazır giyim sanayi sektörü üretimde azalma görülürken, gıda ve taşımacılık sektörlerinde yüzde 6,9 oranındaki önemli (otomobil yüzde +9,1) artışlar kaydedildi. Bunlara ilaç, kimya, lastik-plastik ve metal sektörlerindeki üretim artışları da  ekleniyor.

Özetle, İtalya’nın imalat sanayi büyüme içerisinde ve  imalat sanayine ait veriler ekonomik beklentileri olumluya çevirmekte. Aynı şekilde diğer verilerde bu durumu destekler nitelikted. Örneğin, yılın ilk altı aylık döneminde  yüzde 8  oranında artış kaydeden İtalya’nın dünyaya ihracatı   Almanya ile Fransa’dan daha iyi bir performans sergiledi.  

İthalattaki güçlü artış sebebiyle  dış ticaretin  GSYİH üzerinde hiçbir olumlu etkisi görülmemiş olsa da, 2017 yılının ikinci çeyreğinde GSYİH konjönktürel bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 1,5 oranında artış kaydetti.

 Ekonomi Ajansı / İTALYA

italya otomotav makina ekonomi ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro