Karadeniz'in Güçlü Markası

Giyim sektörü içinde yer alan manifaturacılıkta Karadeniz’in güçlü markası haline gelen Sevinç Manifatura, 80 yıllık başarı serüvenini internet satışlarıyla artırmayı hedefliyor.

Karadeniz'in Güçlü Markası

 

 

1937 yılında Çarşamba ilçesinde temeli atılan toptan tuhafiyede Samsun merkezli firma, bugün üçüncü kuşakla beraber artırdığı misyon ve vizyonuyla toptan pazarlama ağıyla Karadeniz Bölgesi’nin en güçlü markalarından biri oldu.

Sevinç Tuhafiye’nin 80 yıllık ticari hayatında elde ettiği başarı hikayesini ise siz okurlarımız için Hacı Hüseyin Sevinç’in küçük yaşta yanına alarak yetiştirdiği ve işin başında olan yeğenleri İbrahim ve Faruk Sevinç anlattı.

12 METRELİK DÜKKANLA BAŞLANDI

Sevinç Manifaturanın, amcaları Hacı Hüseyin Sevinç tarafından Çarşamba’da küçük bir dükkanda kurulduğunu belirten İbrahim Sevinç, süreci; “Amcam askerden geldikten sonra ilçede eksikliği görüp bir manifatura ve tuhafiye dükkanı açmış. İstanbul’dan ve Bursa’dan getirttiği manifatura ve tuhafiye ürünlerini satarak azmi ve çalışkanlığıyla kısa sürede işini oturtmuş. 21 yıl sonra işletmeyi Samsun’a taşımaya karar vermiş.  Tahir Usta Çarşısı’ndan 12 metrekarelik bir dükkan tutmuş. Biz de 1974 yılında babamızın tayini dolayısıyla Samsun’a taşındık. Yanındayken bize ticareti, işi öğretiyor, sürekli müşteriye karşı dürüst olmamızı öğütlüyordu. 1981 yılında da emekliye ayırarak işi bize devretti.” diyerek anlattı.

 

TUHAFİYEYE GEÇTİK

Manifatura ağırlığını tuhafiyeye vermeye başladıklarını anlatan Sevinç, “ Pazarlama ve toptan satışa da başlayınca dükkan yetmemeye başladı. Daha sonra da Samsun’un en eski toptan pamuk yorgancısı olan Tahir Usta, bulunduğumuz iş hanının üst katındaki iki depoyu bize tahsis etti. Daha sonra Aziz Paya Geçidi’nde iki dükkan ve iki kattan oluşan dükkan aldık. Çalışan sayımızı da o yıllarda 10’a çıkardık. Merkez ve ilçelerdeki pazarlara giderek toptan satış yapıyorduk.” diye konuştu.

 

3 BİN MÜŞTERİYE ÜRÜN VERİYOR

İşlerini sürekli büyüten iki kardeş, yıl 2006’yı gösterdiğinde ise şu anda bulundukları Şeyh Hamza Sokak’taki 4.5 kattan oluşan 850 metrekarelik merkez binaya taşındı.  İşyerlerini büyüttükten sonra perakende işine son verdiklerini belirten İbrahim Sevinç, “Yeni yerimizde ayrıca, ürün çeşidimizi de artırdık. Şu anda işyerimizin yan taraflarını da bünyemize katarak 2 bin metrekare de işimize devam ediyoruz. Ayrıca, bin metrekare depomuz mevcut. Şirketimiz toptan tuhafiyede istihdam bakımından Karadeniz Bölgesi’nin sayılı şirketi. Samsun merkez ve ilçeleri başta olmak üzere Sinop, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu ve Giresun il ve ilçelerine toptan tuhafiye ürünleri veriyoruz. 40 binin üzerinde ürün çeşidimiz mevcut.  3 bine yakın müşterimiz bulunuyor.” bilgisini verdi

 

HEDEF İNTERNET SATIŞI

30’a yakın personeli bulunan firma, internet satışlarına başlamayı hedefliyor. Şirketin bugünlere gelmesinde çalışanlarla sağlanan birliktelik ve beraberliğin büyük önem taşıdığını vurgulayan İbrahim Sevinç, “Aile ortamımıza sadece çalışanlarımız değil, müşterilerimiz de dahil oluyor. Sabah kahvaltımızı ve öğle yemeklerimizi hep birlikte yeriz. Bazen müşterilerimiz de bize katılıyor. Bizim ticaretteki anlayışımız, rizikoya girmeden, sindire sindire ve emin adımlarla ilerlemek. Kriz dönemlerinde bile yükselmeyi hedef aldık. Yeni neslin enerjisiyle portföyümüzü ve hedeflerimizi daha da genişlettik. Hedeflerimizin arasında imalata geçmek ve internet üzerinden satış yapma gibi düşüncelerimiz de var. İnşallah çizgimizden şaşmadan emin adımlarla hedeflediğimiz noktalara geleceğiz” ifadelerini kullandı.  

Ekonomi Ajansı / SAMSUN

sevinç tuhafiye samsun ekonomi ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro