Türkiye – İsrail Ticaretinde Son Durum

‘Müslümanların Kırmızı Çizgisi’ Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, Dünya’yı ayağa kaldırdı. Tüm dünyada Müslümanlar, tepkilerini protestolarla ortaya koymaya başlarken, karardan vazgeçilmemesi halinde İsrail ile diplomatik ilişkiler kesilme noktasına gelecek.

Türkiye – İsrail Ticaretinde Son Durum

 

‘Müslümanların Kırmızı Çizgisi’ Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, Dünya’yı ayağa kaldırdı. Protestolar artarken, karara ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ABD Başkanı Donald Trump’ı en yüksek perdeden uyarmıştı.

Partisinin grup toplantısında ABD Başkanı’na sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Erdoğan, bu yanlıştan dönülmemesi halinde Türkiye’nin İsrail ile tüm diplomatik ilişkilerini koparabileceğinin altını çizmişti. Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu ABD Başkanı Trump’a hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kararın hukuk ihlali ve insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbe olduğunu belirtmişti.

Donald Trump’ın bu karardan vazgeçmeyip diretmesi halinde, Türkiye, İslam ülkelerinin de desteğini alarak, ortak mücadele verecek. Tüm dünyada Müslümanlar, tepkilerini protestolarla ortaya koymaya başlarken, İsrail ile diplomatik ilişkiler kesilme noktasına gelecek. İlişkiler koptuğunda ise Türkiye-İsrail arasında ekonomik ticaret de durdurulacak.  

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve 1 Mayıs 1997 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’nı takiben, İsrail ile 2000 yılında 1 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2014 yılı itibarıyla 5 milyar 800 milyon dolara ulaşmıştı. 2016 yılında ise  4 milyar 342 milyon dolara gerileyen ihracat ve ithalat hacmi, 2017 yılı ilk 8 ayında 3 milyar 248 milyon 972 bin doları bulmuştu. Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı Ocak-Ağustos ayı arası rakamlarına göre Türkiye, İsrail’e 2 milyar 190 milyon 417 bin dolarlık ihracat ve 1 milyar 58 milyon bin 555 bin dolarlık ithalat gerçekleştirdi.  

İSRAİL’E İHRACAT

İsrail pazarında Türkiye için potansiyel arz eden başlıca sanayi sektörleri şunlardır: ambalaj malzemeleri, beyaz eşya, cam ve seramik inşaat malzemeleri, demir çelik, doğal taşlar, elektrikli makineler ve kablolar, elektronik, elyaf ve iplik, ev tekstili, halı, hazır giyim, ısıtma soğutma ve havalandırma cihazları, inşaat malzemeleri, kağıt karton ürünleri, kimya sanayi, kumaş, mobilyalar, otomotiv ana ve yan sanayi, sofra ve mutfak eşyaları, temizlik maddeleri. İsrail pazarında Türkiye için potansiyeli olan başlıca tarım sektörleri ise bakliyat, bisküvi, bitkisel yağlar, hububat, kuru meyveler, makarnalar, sert kabuklu meyveler, şekerli ve çikolatalı mamuller ile yumurta sektörüdür.

Ekonomi Ajansı / ANKARA

türkiye ticaret israil ekonomi ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro