AB Ülkeleri O Hakkı Tanıyamıyor

İnsan hakları konusunda Türkiye’ye ahkam kesen AB ülkelerinin, kendi haklarına yaşam hakkı tanıyamaz hale gelmeye başladığı öğrenildi. AB geçen yıl toplam nüfusun 23,4'üne karşılık gelen 117,5 milyon kişi, yoksulluk ya da sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

AB Ülkeleri O Hakkı Tanıyamıyor

 

“Sosyal ve maddi yoksulluk” düzeyini tanımlayan tüm endeksler, Avrupa’da yaşayan ailelerin fakirlik  düzeyini ortaya koyuyor. Avrupa İstatistik Enstitüsü (Eurstat) tarafından açıklanan  2016 yılı verileri, durumun ciddiyetinin giderek arttığını gösteriyor. Enstitünün verilerine göre sosyal yoksulluk sıralamasında ekonomik şartların en zor olduğu ülkeler yüzde 49.7 ile Romanya ve yüzde 47.9 ile Bulgaristan. Mutlak verilere göre,  İtalya’da yoksulluk sınırındaki kişilerin sayısı yüzde 17,2 ile 10,4 milyona çıktı. Demokrasinin beşiği Fransa ise 8,4 milyon kişi ile İtalya’nın ardından geliyor. AB’de toplamda 78,5 milyon kişi ise yaşam sıkıntısı çekiyor.

Almanya'da her 5 aileden biri ailesi geçim sıkıntısıyla boğuşuyor. Yoksulluk riski özellikle işsizler arasında yüksek. Geçen yıl fertlerinin çalışmadığı hanelerin yaklaşık yüzde 57'si yoksulluk riskiyle karşı karşıya. Bu oran 2015 yılında 2,1 puan daha yüksekti. Doğu Almanya'daki işsizler arasında fakirleşenlerin oranı yüzde 67'yi bulurken, Berin hariç eski Batı Almanya bölgelerinde bu oran yüzde 52,9 olarak kaydedildi.

Yıllık 24 bin 563 dolardan az geliri olan 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı tanımlamasına girdiği ABD’de 40 milyon 600 bin Amerikalı hala yoksulluk sınırında yaşıyor. Fakir ve yoksullara hizmet veren 2 bin 24 gıda bankası bulunan İngiltere’de ise ihtiyacın ise her geçen gün arttığı belirtiliyor. Acil yiyecek yardım paketleri, her hafta bin 373 merkezden yoksul ailelere dağıtılıyor.

Tüm göstergelere göre küresel krizden çıkan Hollanda’da ise olumlu gelişmeleri yoksullara yansımıyor. Hollanda Merkezi İstatistik Bürosu CBS tarafından açıklanan yoksulluk verilerine göre, ülkede uzun süre yoksulluk sınırı ve altında yaşayan aile sayısı 221 bine yükseldi.  Bir önceki yıla göre de yüzde 3 oranında arttığı belirtildi. Bu rakamlar 4 yıl boyunca yoksulluk sınırı olarak belirlenen asgari gelir seviyesi altında yaşayan aileleri kapsıyor. 221 bin bin ailede toplam 320 bin çocuğun yaşadığını açıklayan CBS, bu çocukların uzun süre asgari gelir seviyesinin altında yaşayan ailelerde yaşadığının altını çiziyor. 

Ekonomi Ajansı - / BRÜKSEL

ekonomi ajansı AB yoksulluk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro