Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

Dünya’nın süper gücü ABD’nin etkisiz başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıma kararı hevesi, kursağında kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’yi toplayarak açıklanan ortak bildiriye davet, tüm ülkeleri harekete geçirdi. Büyük destek ve yankı bulan davet sonrası Trump’ı İsrail haricinde destekleyen ülke kalmadı.

Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

 

Filistin’i işgal altında tutan İsrail’in kirli emellerine ulaşması için büyük çaba harcayan ABD’nin Başkanı Trump’ın ‘Kudüs’ kararı, bölgedeki çatışmaları yeniden hareketlendirmişti.  Dünya genelinde protestoların yapıldığı karara rağmen inadından vazgeçmeyen Trump,  İstanbul’da olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı ve yayınlanan bildiri ile uluslararası arenada yalnız kaldı.  

İİT toplantısı neticesinde Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu hatırlatılarak tüm Dünya’yı bunu tanımaya yönelik davet, karşılık buldu. Açıklamalar arda arda gelirken, destek ise büyüyor.

AB: POZİSYONUMUZ DEĞİŞMEYECEK

Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, birliğin Kudüs konusundaki pozisyonunun değişmeyeceğini açıkladı.  AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İsrail-Filistin sorunu ve Kudüs'le ilgili AB liderlerinin iki devletli çözüme olan güçlü bağlılığı ve AB'nin Kudüs'e ilişkin pozisyonunun değişmeyeceğini kaydetti.

ÇİN: FİLİSTİN’İ DESTEKLİYORUZ

Artan ekonomik ve askeri gücüne paralel olarak küresel yönetişim anlamında dünyanın yeni süper gücü olarak adlandırılan Çin, ABD’nin kararı tanımadı. Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, islam ülkelerinin Kudüs endişelerini anlayışla karşıladıklarını belirterek, 1967 sınırlarına göre başkent Doğu Kudüs konusunda bağımsız Filistin’i desteklediklerinin altını çizdi.

İNGİLTERE: FİLİSTİN’İN TOPRAĞI SAYIYORUZ

İngiltere Başbakanı Theresa May, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak  tanıma kararını paylaşmadıkları, büyükelçilikleri de Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayacaklarını kaydetti.   Kararın bölgede barış umutları bakımından yararlı olmadığını ifade eden May, Kudüs'ün statüsüyle ilgili pozisyonlarının net olduğunu, konunun İsrail ile Filistin arasında müzakere ile çözülmesi gerektiğini, Doğu Kudüs'ü işgal altındaki Filistin topraklarının parçası saydıklarını vurguladı.

RUSYA: MÜZAKERELER BAŞLAMALI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Başkanı’nın Washington Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararının ardından bölgede tırmanan gerginlik ve şiddet kısır döngüsünden çıkmanın, Filistin ile İsrail arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlatılmasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Bölgede tırmanan gerginlikten endişe duyduklarının altını çizen Zaharova, tüm tarafların itidalli davranıp masum insanların, bölgedeki güvenliği, barışı ve adaleti sağlama imkânlarının zarar görmesine neden olacak eylemlerden kaçınması gerektiğine dikkat çekti.

 Ekonomi Ajansı / FİLİSTİN

ABD Başkanı Trump İsrail Kudüs Ekonomi Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
Türk İş Adamlarına Yeni Fırsat
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro
KOBİ'lere 28,5 Milyon Euro